top of page

Activities

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me and you can start adding your own content and make changes to the font. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

Czy zimą czy latem,

nie będziesz się nudził !

Łeba to turystycznie atrakcyjnie położone miasto i gmina w północnej Polsce na Wybrzeżu Słowińskim. Znana wielu Polakom – i nie tylko – miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami. Rodowici mieszkańcy Łeby posługują się językiem kaszubski, czyli gwarą staropolską. Zanim się tam wybierzesz, poznaj jej historię.

Początki osady sięgają roku 1282, kiedy pojawiła się pierwsza wzmianka o miejscowości. Archeolodzy znaleźli pojedyncze narzędzia, z czasów neolitu, zlokalizowane na pagórkach wzdłuż linii brzegowej morza, koło Potęgowa, nawet na Rowokole. W tym czasie znajdowały się tam jeziora lagunowe. Wraz z biegiem lat teren się zmieniał, tworząc stały ląd o podłożu bagnistym.

Niedaleko od dzisiejszej Łeby, w Dębinie oraz w Grzybnicy, w Węsiorach i Odrach znajdują się kamienne kręgi, cmentarzyska Gotów. Łeba jako osada, powstała prawdopodobnie w VIII wieku, na terenie mierzei. Była to niezwykle atrakcyjna lokalizacja, ze względu na łatwe połowy ryb. Terenami w okolicach Łeby interesowali się kolonizatorzy niemieccy, już od wieku XIII. Strategiczne położenie przy ujściu rzeki Łeba zainteresowało Zakon Krzyżacki. W dniu 8 lipca 1357 gdański Komtur krzyżacki Wilhelm von

Miasto od nadania praw miejskich w 1357 roku tylko przez 20 lat administracyjnie należało do Polski (1637-57). W końcu XVIII wieku powstał plan zbudowania dużego portu na jeziorze Łebsko, jednakże nie udało się tego zrealizować. Natura wygrała zalewając budowę i niszcząc wykonaną pracę. Dopiero w drugiej połowie ubiegłego wieku wybudowano mały port morski, służący głównie rybakom. Dobiegły również końca prace związane z wykorzystaniem brzegów rzeki.

Jedną z wodnych atrakcji jest BANAN.

Skutery wodne.

Po uzyskaniu połączenia drogowego i kolejowego z Lęborkiem, Łeba zaczęła się rozwijać zyskując rolę ośrodka letniskowego i kurortu. W roku 1998 powstaje Księstwo Łebskie jako atrakcja promocyjna miasta.

Przebywając w okolicach Łeby warto wybrać się na wycieczkę do Ulinii. Lokalną ciekawostką jest leżący najpłycej na Pomorzu wrak statku. Jeżeli jednak spodziewamy się spektakularnego widoku zapamiętanego chociażby z filmu „Titanic”, możemy być nieco zawiedzeni. Ponad powierzchnię morza nie sterczy już nic oprócz dwóch grubych samotnych masztów. Lubią przesiadywać na nich kormorany.

Stadnina Koni Maciukiewicz.

Niezwykłe warunki klimatyczne miejscowości sprzyjały powstaniu tutaj licznych kurortów i uzdrowisk. Szczególnie polecany jest tutaj wypoczynek osobom z problemami oddechowymi bądź tarczycą lub narządami ruchu. Osobom potrzebującymi wytchnienia gwarantuje tylko morze, piasek i to wyjątkowe pełne jodu nadmorskie powietrze.

Słowiński Park Narodowy utworzono w 1967 roku zaś w roku 1977 został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Położony jest wzdłuż Jeziora Łebsko – trzeciego co do wielkości w Polsce. Główną atrakcją Parku jest Góra Łącka. Ruchome wydmy(Gmina Smołdzino), które wędrują na wschód w kierunku Łeby przenoszą się z szybkością 3-10 m rocznie.

Przesuwające się wydmy zasypały Starą Łebę oraz wsie: Chusta i Łączki. Ciekawostką jest fakt, że przed wybuchem II wojny światowej odbywały się tutaj ćwiczenia słynnego Africa-Korps. Na terenie Parku występuje ponad 200 gatunków ptaków z czego ok. 140-tu są to gatunki lęgowe.

Wydma Łącka.

Od 1940 roku był to Hitlerowski Poligon Rakietowy, na którym testowano rakiety przeciwlotnicze oraz balistyczne. W tym miejscu została utworzona ekspozycja: rakiety Ziemia, zdjęcia Łeby i okolic w starych fotografiach, zdjęcia wyrzutni z okresu II wojny światowej. Firma „Stamir” prowadząca ekspozycję otrzymała w roku 2004 nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej za „Najlepszy produkt turystyczny roku”.

Najstarsza wzmianka o kościele św. Mikołaja pochodzi z 1286 r. Łeba wówczas położona była przy lewym brzegu rzeki Łeby. W 1570 r. sztorm, który nawiedził miasto zniszczył jego starą część doszczętnie, w tym także kościół św. Mikołaja. Zachowała się jedynie część muru ceglanego, który stoi w tym samym miejscu (ul. Turystyczna) do dnia dzisiejszego i jest wizytówką historyczną dawnych czasów. W związku z żywiołami, które nawiedzały miasto. Mieszkańcy zmuszeni byli przenieść Łebę.

Port Jachtowy w Łebie otwarto 27 czerwca 1998 roku w ramach funduszy europejskich z programu PHARE. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 1,5 mln złotych.

Największym wydarzeniem, które zapisało się w historii portu był rejs dookoła świata kapitana Krzysztofa Baranowskiego w roku 1999 na jachcie Lady B. Przybywają tutaj jachty z całego świata.

Na Skwerze Rybaka – w centrum Łeby – w dniu 14 sierpnia 2004 roku została zakopana na sto lat Skrzynia Czasu.

Wejście do portu Łeba.

A na rejs po otwartym morzu możemy się wybrać statkiem turystycznym stacjonującym w porcie rybackim.

Park, który usytuowany jest między ul. Plac Dworcowy, a ul. Powstańców Warszawy w okolicy Biblioteki Miejskiej nazywany Parkiem Ojców Oblatów.

W Łebie posiadamy dużą ilość ścieżek rowerowych dookoła jezior oraz wokół Czarnego Stawku i wiele, wiele innych.

Park położony jest w centrum Łeby, który posiada rozbudowany system ścieżek, dzięki czemu jest dostępny z każdej strony. Jego główny trakt spacerowy prowadzi na centralną plażę A w Łebie. Jest idealnym miejscem na wypoczynek i spacer o każdej porze roku. W Parku można zatrzymać się przy Łabędzim Stawie zwanym również Czarnym, który zlokalizowany jest w starym korycie rzeki Łeby.

Staw powstał podczas budowy Portu w Łebie w 1886 roku poprzez usypanie wału przez południową odnogę rzeki. Co spowodowało zamknięcie starego ujścia rzeki Łeby.

Jedną z Łebskich atrakcji jest także spływ kajakowy kanałem Chełst w stronę jeziora Sarbsk.

Plac Zabaw dla dzieci.

Łeba Park – Park Dinozaurów. Największy park dinozaurów w Europie.

Amatorski połów ryb w Parku Dinozaurów.

Samochód Flinstona w Parku rozrywki.

Labirynt Park Łeba.

Magiczny Ogród Gier Wielkoformatowych.

Park Miniatur Chocielewko.

Sea-Park jest pierwszym parkiem związanym z tematyką mórz i oceanów oraz historią i kulturą Pomorza w Polsce. Położony jest na terenie gminy Wicko zaledwie 8 km od Łeby. To jedyny i największy tego typu park gdzie możemy zobaczyć pływające w basenach przedstawicielki gatunku foka szara i przedstawicieli uchatkowatych – kotiki południowoamerykańskie.

Illuzeum - WYSTAWA INTERAKTYWNA.

Kino "Rybak" oraz Kino 7 D.

Labirynt Magicznych Luster.

POWER PARK ŁEBA.

POWER PARK ŁEBA - Park linowy.

Dom do góry nogami - nowa atrakcja turystyczna w centrum Łeby.

Latarnia morska na Polskim wybrzeżu Bałtyku. Położona w miejscowości Osetnik (dawniej Stilo).

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach powstało z myślą ratowania kultury materialnej. Zamieszkane dawniej społeczeństwo kaszubskie było nazywane Słowińcami. Muzeum położone jest w środku funkcjonujacej wiejskiej społeczności, w centrum Parku Narodowego. Dodaje mu autentyczności i podkreśla symbiozę z otaczającą go przyrodą.

Stare chałupy i zagrody tętnią życiem w trakcie licznych imprez folklorystycznych odtwarzających dawną kulturę, a także czas minionej epoki. Co roku odbywa się Czarne Wesele, na które przybywają tysiące turystów.

Costa Dorada, wakacyjny club na plaży.

Club Vegas oraz restauracja Kaszubianka w centrum Łeby.

Euphoria największy club imprezowy w Łebie.

Skansen club na świeżym powietrzu z muzyką lat 70-80.

„Ścieżka Czasu” – Aleja Prezydentów.

Jest to nowatorska i jedyna w Polsce tego typu atrakcja edukacyjna. Pomysł Stowarzyszenia Forum Turystyczno-Gospodarczego w Łebie zrealizował Andrzej Strzechmiński – Burmistrz Miasta Łeby. Masywne odlewy dłoni z brązu Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, obejmujących urząd po 1989 r. osadzono na kamieniach wzdłuż zrewitalizowanego odcinka historycznej ulicy Kościuszki.

Każdy może przyłożyć swoją dłoń do odcisków dłoni prezydentów m.in. Ryszarda Kaczorowskiego, Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego. Oficjalnego otwarcia alei dokonała córka ostatniego Prezydenta II RP – Jadwiga Kaczorowska.

Deptak przy ul. Abrahama z widokiem na port rybacki.

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (WNMP).

W osadzie przylegającej do Łeby, Rąbce oraz przy ulicy Parkowej w Łebie istnieją cmentarze ewangelickie. Spoczywają tu łebianie pochodzenia niemieckiego. Władze miasta dbają o estetykę tych nekropolii. Co dwa lata Niemiecki Związek Byłych Łebian odwiedza groby swoich przodków.

Kośćiół parafii św. Jakuba Apostoła Starszego. Przy Kościele posiadamy relikwie św. Jana Pawła II oraz św. Jakuba Apostoła Starszego.

Znajdujący się przy ul. Łąkowej w okolicach Kościoła św. Jakuba Apostoła park, nazywany Parkiem Jana Pawła II, który powstał z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Łebie w 1999 roku. Park został wyposażony w figurę, która stanowiła część Sopockiego ołtarza Papieskiego. Jej wykonanie zostało zlecone na podstawie projektu prof. Mariana Kołodzieja. Dodatkowo w parku z myślą o najmłodszych mieszkańcach wybudowano plac oraz mały kompleks sportowy.

Przyjazny Dom Kultury prowadzony przez stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Łebie, które pełni rolę placówki kulturalnej. Boleniec zajmuje się integracją środowiska rybackiego oraz zachęceniem społeczeństwa do zapoznania się z kulturą i tradycją rybactwa. Prezentuje lokalne rzemiosła, sztuki i obyczajów związanymi z tym sektorem na terenie objętym Lokalną Strategią Rozwoju Obszarów Rybackich.

Hotel Neptun położony nad samą plażą, najstarszy hotel w Łebie.

Łeba jest piękna również zimą.

Posiada swój urok.

Mamy klub Morsów, który dzielnie całą zimę pływa w zamrożonym morzu.

Zapraszamy Zimą i Latem. Zawsze znajdziesz coś dla siebie!!

Zapraszamy !

slowinski_wydmy02.jpg
morze-baltyckie-zachod-slonca.jpg
Łeba_beach.jpg
99076773.jpg
leba-noca-fotografie-nocne-115831-large.jpg

Pokoje Gościnne Grzegorz 

ul. Generała Bema 1

84-360 Łeba

    tel.:        +48 504-639-109

    e-mail:   pokoje.goscinne.grzegorz@gmail.com

                   grzes.sylwia@wp.pl

Zobacz nas:

  • Facebook Social Icon
  • pobrane.jpg
  • 248434_191221137595169_4589539_n.jpg
  • spanie.png

2015 POKOJE GOSCINNE GRZEGORZ povered by Klaudia Gałązka

bottom of page